Evropský parlament 27. března 2019 přijal nová pravidla týkající se plastů na jedno použití za účelem redukce mořského odpadu, když schválil návrh směrnice o omezení vlivu některých plastových výrobků na životní prostředí (Směrnice o jednorázových plastech nebo-li Single-Use Plastics Directive). Po tomto schválení Evropským parlamentem Rada ministrů dokončí formální přijetí a bude následovat zveřejnění textu směrnice v Úředním věstníku Evropské unie.
Směrnice je přijímána z důvodu nepřetržitého nárůstu plastových odpadů a jeho úniku do životního (zejména mořského) prostředí. Jejím cílem je předejít a omezit dopad některých plastových výrobků na životní prostředí a lidské zdraví a podporovat přechod k oběhovému hospodářství s pomocí inovativních obchodních modelů, výrobků a materiálů a přispívat tím k účinnému fungování vnitřního trhu.
Směrnice se vztahuje na plastové výrobky na jedno použití, na výrobky vyrobené z oxodisolubilního plastu a na rybářské vybavení obsahující plast. Plastové výrobky na jedno použití tato směrnice specifikuje jako výrobky, které jsou vyrobeny zcela či částečně z plastu a nejsou vytvořeny, navrženy či uváděny na trh tak, aby během své životnosti prošly několika cykly tím, že budou vráceny výrobci k opětovnému naplnění nebo opětovně použity ke stejnému účelu, ke kterému byly vytvořeny a cílí především na vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčinky na balonky, stejně tak plastové kelímky, obaly na jídlo z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky vyrobené degradovatelného oxo-plastu.
Směrnice zavádí následující cíle a opatření:
- zákaz pro vybrané výrobků na jedno použití, pro které existují na trhu alternativy: vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčinky na balonky, stejně tak plastové kelímky, obaly na jídlo z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky vyrobené degradovatelného oxo-plastu;
- opatření ke snížení spotřeby obalů na jídlo a nápojových kelímků vyrobených z plastu a specifického označování některých výrobků jak jsou např. hygienické vložky, tampony, aplikátory tamponů, vlhčené ubrousky, tabákové výrobky s filtry;
- rozšířená schémata odpovědnosti producentů pokrývající náklady na čištění odpadků, které se vztahují na produkty, jako jsou filtry na tabák a lovná zařízení;
- cíl dosáhnout 90 % separovaného sběru plastových lahví do roku 2029 (77 % do roku 2025) a zavedení konstrukčních požadavků pro připojení uzávěrů na lahve, stejně jako cíl začlenit 25 % recyklovaného plastu do PET lahví od roku 2025 a 30 % ve všech plastových lahvích od roku 2030.
Členské státy budou muset zajistit, aby např. hygienické vložky, tampony, aplikátory tamponů, vlhčené ubrousky, tabákové výrobky s filtry, filtry vyrobené pro použití v kombinaci s tabákovými produkty a kelímky na nápoje byly náležitě označeny. Má jít o viditelné, jasně čitelné a nesmazatelné označení, které spotřebitele informuje o vhodné možnosti odstraňování odpadů z výrobku, o obsahu plastu ve výrobku a nepříznivých dopadech nevhodných forem odstraňování odpadů z výrobků na životní prostředí.
Sankční opatření za porušení vnitrostátních předpisů přijatých podle nové směrnice stanoví členské státy, lze však jako obvykle počítat zejména v peněžitými pokutami a omezováním uvádění na trh.
Transpoziční lhůta pro členské státy k přijetí vnitrostátních předpisů v souladu s novou směrnicí bude dva roky od zveřejnění textu směrnice v Úředním věstníku Evropské unie.
Přijetí nové směrnice navazuje na přijetí Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/720 ze dne 29. dubna 2015, kterou se mění směrnice 94/62/ES, pokud jde o omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek, a je součástí tzv. EU Plastics Strategy[1], která si klade za cíl chránit životní prostředí před znečištěním plastovým odpadem, podpoří růst a inovace a zároveň přetvoří problém na pozitivní program pro budoucnost Evropy.
Mgr. Jakub Málek, partner – malek@plegal.cz
Kateřina Roučková, právní asistentka – rouckova@plegal.cz
05. 04. 2019
[1] Více zde: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-5_en.htm.