Co Vás zrovna
zajímá.

Kontroly inspekce práce – obecně i aktuálně

Státní úřad inspekce práce vykonává kontrolní činnost s cílem zajistit dodržování pracovněprávních předpisů a předpisů o bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Kontroly nejsou prováděny nahodile, ale jsou plánovány v souladu s § 4 písm. c) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o inspekci práce“).

Úvodem
V tomto článku se zaměříme na kontroly inspektorátu práce, když si nejprve obecně rozebereme, jak inspektorát práce provádí kontrolní činnost a na co se při ní zaměřuje.

Následně shrneme výsledky kontrol provedených v roce 2024, včetně nejčastějších zjištěných nedostatků a opatření, která byla přijata. Nakonec se podíváme na plán kontrolní činnosti na rok 2025, abychom přiblížili hlavní oblasti, kterým se úřad bude věnovat, a vyzdvihli očekávané priority úřadu v oblastech zaměstnanosti, pracovněprávních vztahů a bezpečnosti práce.

Obecně
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce se soustředí do tří oblastí:

  1. kontroly v oblasti zaměstnanosti,
  2. kontroly v oblasti pracovněprávních vztahů, a
  3. kontroly v oblasti bezpečnosti práce.

Orgány inspekce práce provádějí kontroly v oblasti zaměstnanosti v souladu s § 125 a § 126 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Jejich hlavní prioritou je odhalování nelegálního zaměstnávání, včetně zastřeného zprostředkování zaměstnání, které obchází zákonná pravidla pracovního trhu. Dále se zaměřují na dodržování principu rovného zacházení a zákazu diskriminace při uplatňování práva na zaměstnání, například kontrolou pracovních inzerátů z hlediska diskriminačních formulací. Orgány inspekce práce také sledují plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) u zaměstnavatelů. Další důležitou oblastí dohledu je dodržování zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.

V oblasti pracovněprávních vztahů orgány inspekce práce vykonávají kontrolní činnost na základě zákona o inspekci práce. Orgány inspekce práce dohlížejí na dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů, které zaručují práva zaměstnancům, odborovým organizacím či zástupcům pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).

Kontroly se zaměřují například na dodržování pracovněprávních předpisů o odměňování a náhradě mzdy, na pravidla týkající se pracovní doby a doby odpočinku nebo na zaměstnávání mladistvých a osob pečujících o blízké osoby. V praxi inspekce nejčastěji kontrolují správnost uzavírání pracovních poměrů a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dodržování zásad rovného zacházení a zákazu diskriminace či zákonných podmínek agenturního zaměstnávání. Důležitou součástí kontrolní činnosti je také dohled nad vysíláním zaměstnanců do zahraničí a jejich pracovních podmínek v rámci nadnárodního poskytování služeb.

I v oblasti bezpečnosti práce jsou kontroly prováděny dle zákona o inspekci práce. Orgány se zaměřují na dodržování povinností právnických i fyzických podnikajících osob vyplývajících z právních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Kontroly se týkají nejen obecných opatření pro bezpečné pracovní podmínky, ale také bezpečnosti provozu technických zařízení se zvýšenou mírou ohrožení života a zdraví, včetně vyhrazených technických zařízení (VTZ), která podléhají zvláštním bezpečnostním požadavkům.

Novinkou, kterou přinesl rok 2025 v oblasti kontrol prováděných orgány inspekce práce, je možnost inspektorů bez vědomí kontrolovaných osoby pořizovat zvukové, obrazové a zvukově-obrazové záznamy během kontrol i před jejich zahájením.

Kontroly v roce 2024
V roce 2024 orgány inspekce práce přijaly 6 553 podnětů a po jejich vyhodnocení provedly 3 814 kontrol. V roce 2024 byla zahájena digitalizace přijímání podnětů, která by měla vést k jednoduššímu podání podnětu, např. identifikovaný podatel nově může vidět na online portálu ucelený přehled svých podání.

Nejčastěji bylo upozorňováno na porušování pracovněprávních předpisů v oblasti odměňování a nedostatky při vzniku a skončení pracovního poměru, dále bylo upozorňováno na možný výkon nelegální práce, diskriminaci při uplatňování práva na zaměstnání, nedodržování povinností stanovených agenturám práce, porušování povinností při zaměstnávání osob se zdravotním postižením a nedodržování zákonných podmínek při poskytování péče o dítě v dětské skupině.

V oblasti dodržování předpisů o BOZP dlouhodobě nebývá přijatých podnětů mnoho, nejčastěji se však týkají problematiky pracovních úrazů, neposkytnutí osobních ochranných pracovních prostředků, nezajištění školení v oblasti BOZP a neplnění povinností spojených s provozem vyhrazených technických zařízení.

V oblasti zaměstnanosti orgány inspekce práce zjistily 245 případů zastřeného zprostředkování zaměstnání a 169 subjektů, které zastřené zprostředkování umožnily. Za zastřené zprostředkování bylo uloženo 161 pokut v souhrnné výši 71,714 mil. Kč a za jeho umožnění bylo uloženo 81 pokut ve výši 67,198 mil. Kč. Za nelegální práci pak 798 pokut v souhrnné výši téměř 164 mil. Kč, přičemž nejčastěji jsou nelegálně pracující osoby identifikovány u zaměstnavatelů působících ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu.

V oblasti pracovněprávních vztahů proběhlo 3 478 kontrol, v jejichž rámci bylo zjištěno 6 414 porušení právních předpisů, za které bylo uloženo 1 021 pokut v celkové výši 40,504 mil. Kč. Konkrétně v oblasti rovného zacházení a dodržování zákazu diskriminace provedly orgány inspekce práce celkem 623 kontrol a z toho 107 kontrol zaměřených na oblast rovného odměňování mužů a žen. Na základě těchto kontrol bylo zjištěno celkem 204 porušení v oblasti rovného zacházení a dodržování zákazu diskriminace, z toho 43 porušení bylo zjištěno v oblasti rovného odměňování mužů a žen.

V oblasti BOZP bylo v roce 2024 provedeno 7 664 kontrol, v jejichž rámci bylo zjištěno celkem 17 479 porušení příslušných právních předpisů. V tomto období bylo uloženo celkem 883 pokut ve celkové výši 38,681 mil. Kč. Mezi nejčastější zjištěné nedostatky lze jmenovat:

  • osnovy školení neobsahující platné právní a jiné předpisy, konkrétní návody výrobce pro obsluhu daného zařízení, včetně místních provozních předpisů;
  • nedostatečně vyhodnocená rizika v souvislosti s pracovními a technologickými postupy;
  • nestanovení pracovních postupů tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti.

V oblasti BOZP jsou bylo provedeno i 440 kontrol příčin a okolností pracovních úrazů, z toho 26 smrtelných pracovních úrazů.

Plán kontrol v roce 2025
Shodně s předchozími lety i v roce 2025 budou podněty ke kontrole patřit mezi základní pilíře plánování a realizace kontrolní činnosti orgánů inspekce práce – budou vodítkem pro zaměření kontrolní činnosti.

V posledních letech je na českém trhu práce výrazný převis poptávky nad nabídkou pracovní síly a Česká republika je tradičně na prvních místech žebříku zemí s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii.

Lze tedy očekávat, že i v roce 2025 bude vysoká poptávka po pracovní síle, kterou nebude možné pokrýt pouze českými občany a zaměstnavatelé se budou snažit získat i pracovní sílu ze zahraničí. Je tedy možné, že řada subjektů využije služeb zastřeného zprostředkování zaměstnání nebo se uchýlí k nelegálnímu zaměstnávání cizinců.

V oblasti zaměstnanosti bude v roce 2025 provedeno orgány inspekce práce minimálně 6 700 kontrol, které se zaměří na:

  • zastřené zprostředkování zaměstnání a jeho umožnění;
  • nelegální zaměstnávání;
  • plnění povinného podílu zaměstnávání OZP a poskytovatele náhradního plnění;
  • rovné zacházení a zákaz diskriminace při uplatňování práva na zaměstnání,
  • poskytování služby péče o dítě v dětské skupině (v roce 2025 se očekává se novela zákona o dětské skupině).

V oblasti pracovněprávních vztahů proběhne v roce 2025 minimálně 3 800 kontrol dodržování povinností stanovených pro zaměstnavatele právními předpisy. Kontroly se zaměří na následující oblasti:

  • rovné zacházení se zaměstnanci, dodržování zákazu diskriminace, rovné odměňování zaměstnanců s důrazem na rovné odměňování mužů a žen,
  • dodržování minimální mzdy,
  • pracovní doba a doba odpočinku,
  • agenturní zaměstnávání,
  • dodržování pravidel při vysílání zaměstnanců k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb,
  • pracovní podmínky zaměstnanců ze zahraničí, se zaměřením na pracovní podmínky zaměstnanců – držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny a na pracovní podmínky zaměstnanců zaměstnaných v rámci programu Kvalifikovaný zaměstnanec.

Zejména rovné odměňování mužů a žen orgány inspekce práce vnímají jako důležitou oblast, na kterou je třeba soustředit pozornost. Jejich plánem je proto v roce 2025 uskutečnit alespoň 100 kontrol se zaměřením na tuto oblast. Nerovnosti v této oblasti přispívají k prohlubování tzv. gender pay gapu, jehož celoevropský průměr se pohybuje okolo 13 % a v České republice se stále držíme nad tímto průměrem. Předmětem kontrol však budou tzv. bonusy za docházku, kdy zaměstnavatelé v rozporu se zákazem diskriminace finančně zvýhodní ty zaměstnance, kteří nejsou nemocní, neošetřují dítě či jinou osobu a nechodí k lékaři.

Kontroly budou též zaměřeny na zaměstnavatele, u kterých kontrola zaměřená na oblast pracovní doby dosud nebyla provedena nebo byla provedena před více lety. Tyto kontroly se zaměří zejména na vedení evidence pracovní doby, poskytování nepřetržitých odpočinků nebo rozvržení si pracovní doby zaměstnancem.

V oblasti agenturního zaměstnávání se orgány inspekce práce zaměří jak na agentury práce, např. v jde-li o jejich povolení k příslušné formě zprostředkování zaměstnání, dodržování informačních povinností vůči MPSV nebo porovnání pracovních a mzdových podmínek agenturního zaměstnance a srovnatelného zaměstnance uživatele, tak i na samotné uživatele a jejich povinnosti týkající se zejména vedení evidence pracovní doby nebo splnění podmínek při jednostranném ukončení dočasného přidělení.

Kontroly se zaměří i na dodržování pracovních podmínek vysílaných pracovníků dle směrnice o vysílání pracovníků, při kterém SÚIP spolupracuje s Evropským orgánem pro pracovní záležitosti (ELA). Kontroly se rovněž budou soustředit na dodržování podmínek při zaměstnávání občanů Ukrajiny – držitelů dočasné ochrany.

I v roce 2025 se kontroly orgánů inspekce práce zaměří na příčiny a okolnosti vzniku pracovních úrazů, a to zejména pracovních úrazů smrtelných nebo s hospitalizací delší než 5 dnů. Celkem má v oblasti BOZP a VTZ v roce 2025 proběhnout alespoň 8 700 kontrol.

Orgány inspekce práce v roce 2025 zintenzivní své aktivity v prevenci a osvětě, a to zejména prostřednictvím poskytování poradenství, mediálních prezentací výsledků kontrol a aktivní účastí na odborných seminářích a akcích pořádaných především sociálními partnery. I nadále budou orgány inspekce poskytovat zaměstnancům i zaměstnavatelům bezplatné poradenství či základní informace ve všech kontrolovaných oblastech.

Shrnutí
Orgány inspekce práce hrají klíčovou roli v kontrole dodržování pracovněprávních předpisů, bezpečnosti práce a zaměstnanosti. Při kontrolách v tomto roce orgány vyjdou z poznatků získaných při kontrolní činnosti v roce 2024. Pro rok 2025 se mezi hlavní priority jejich činnosti řadí intenzivní kontroly nelegálního zaměstnávání občanů ČR i cizinců, odhalování zastřeného zprostředkování práce a zajištění spravedlivých pracovních podmínek pro vysílané zaměstnance a držitele dočasné ochrany z Ukrajiny.

Důraz bude kladen také na rovné odměňování mužů a žen, kontroly pracovních úrazů a spolupráci s Evropským orgánem pro pracovní záležitosti (ELA) v rámci mezinárodních inspekčních aktivit.

 

V případě dotazů týkajících se kontrol orgánů inspekce práce či pracovního práva obecně se na nás neváhejte obrátit.

 

Mgr. Nikola Tomíčková, advokátní koncipientka – tomickova@plegal.cz

Mgr. Jakub Málek, managing partner – malek@plegal.cz

 

www.peytonlegal.cz

 

3. 4. 2025

Zpět na články